blog

Awarie prądu PGE będą się zdarzać rzadziej

Największy dystrybutor energii elektrycznej w Polsce, czyli PGE Dystrybucja, opracował rozwiązanie, dzięki któremu zapewni dostawy energii do odbiorców w trakcie awarii.

Linie serwisowe

W przypadku wystąpienia awarii prądu załogi PGE Dystrybucja będą mieć do dyspozycji tzw. serwisowe linie kablowe. Rozwiązanie to powstało w łódzkim oddziale dystrybutora energii elektrycznej. Jest to przenośna linia średniego napięcia, która dzięki zewnętrznej specjalnej osłonie jest dostosowana do wielokrotnego rozwijania i ponownego zawijania. Linia serwisowa wykazuje się również odpornością na czynniki mechaniczne. Ma być stosowana nie tylko podczas awarii prądu, ale i także prac modernizacyjnych. Operator systemu dystrybucyjnego zapewnia, że takie linie będą odpowiednio oznakowane, zaizolowane – jednym słowem bezpieczne. W ich przypadku nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Dzięki temu możliwy jest ich szybki montaż.

Gwarancja dostaw prądu

Serwisowe linie mają w sposób znaczący poprawić wskaźniki dystrybutora energii elektrycznej. Chodzi tu o wskaźniki SAIDI i SAIFI. Ten  pierwszy daje odpowiedź na pytanie ile średnio trwa przerwa w dostawach prądu. Z kolei drugi wskaźnik prezentuje częstość przerw w dostawie energii. Na dodatek zwiększony będzie poziom bezpieczeństwa tzw. infrastruktury krytycznej. Do nich zalicza się obiekty istotne z punktu widzenia obronności i bezpieczeństwa kraju oraz obiekty należące do organów administracji publicznej. Jak informuje PGE Dystrybucja System Serwisowej Linii Kablowej składa się m.in. z:

  • Kabla elektroenergetycznego
  • Powłoki mającej na celu ochronę mechaniczną kabla
  • Bębna
  • Mostków kablowych rozłączalnych
  • Przyczepy do transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *