blog

Czym gasić urządzenie elektryczne?

Co robić w przypadku zapalenia się sprzętu elektrycznego? Znasz podstawowe procedury? Wiesz co trzeba robić aby walczyli z takim ogniem? Zobacz, aby dowiedzieć się więcej.

Zacznijmy od rodzajów gaśnic, jakie powinniśmy wszyscy znać

Rodzaje gaśnic

W proszku – nadaje się do gaszenia ciał stałych, może być bezpiecznie stosowana także do gaszenia łatwopalnych cieczy i gazów np. propan, butan, benzyny, oleju, karma i elektrycznych urządzenia pod napięciem. Największą wadą proszku z gaśnic jest fakt, że po użyciu, pozostawiają duży “bałagan”.
Napełniona wodą – nadaje się do gaszenia stałych, łatwopalnych materiałów takich jak drewno, papier, węgiel, tekstylia. Jednak nie może on być stosowana do gaszenia urządzeń, które są pod napięciem. Nie nadaje się także do gaszenia cieczy palnych np. benzyny.
Gaśnica pianowa – najbardziej przydatna w gaszeniu palnych cieczy, takich jak benzyna, olej napędowy, olej.
Gaśnica śniegowa – należy używać jej głównie do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem (w tym delikatne elektroniki i mechaniki), a także łatwopalnych cieczy i gazów.
Gazowa – to wysoce wydajne urządzenie nadaje się do gaszenia wszystkich materiałów z wyjątkiem stałych substancji. Główną wadą jest jego wysoki koszt. Środek gaśniczy zawarty w środku jest całkowicie rozproszony, dzięki czemu można korzystać z tego typu gaśnicy, w przypadku pożaru mechaniki, technologii komputerowej i innych urządzenia elektronicznych.

Jak gasić ugasić ogień?

Najbardziej skutecznym sposobem walki z ogniem jest jego ugaszenie. Jednakże czasami wystarczy y uniemożliwić dostęp powietrza, aby mały pożar ugasić w zarodku. Do tego warto wykorzystać koca lub innej grubej tkaniny bez sztucznej. Należy zwrócić uwagę na rzeczy lub urządzenia elektryczne podłączone do prądu, jeśli można je wyłączyć z sieci warto to zrobić.

Najczęstszym powodem, który może spowodować pożar urządzenia elektrycznego jest awaria techniczna, ludzkie zaniedbanie lub nieprzestrzeganie dołączonej instrukcji obsługi do tych urządzeń. Urządzenia elektryczne kupować tylko w specjalistycznych sklepach i uniknąć towarów wątpliwej pochodzenia bez certyfikatu czy gwarancji. Jeśli się na tym nie znamy nie naprawiajmy urządzenia na własną rękę.

Co należy zrobić, jeśli już się pali?

Staraj się zachować spokój, w przypadku małego pożaru postaraj się go ugasić w zarodku, aby to zrobić warto zastosować, mokrą szmatę, koc. Staramy się natychmiast opuścić pomieszczenie, w którym grasuje ogień, zamknąć za sobą drzwi, zapobiega to napełnieniu korytarza dymem, co niesie i potencjalne zagrożenie dla innych lokatorów. W razie pożaru i gęstego dymu w korytarzu musisz ostrzec innych lokatorów niech natychmiast wezwą straż pożarną dzwoniąc pod 998 albo 112, nic tu nie da telefon do energetyki 991. Chroń od dymu drogi oddechowe (nosa i ust) chusteczką, ręcznikiem, albo koszulą, lub innym materiałem, może być wilgotny. Podczas poruszania się w przestrzeni zadymionej warto poruszać się w przysiadzie lub na kolanach, zawsze należy sprawdzić, czy drzwi nie są gorące, jeśli tak, to nie otwieraj ich ręką. Jeśli nie może opuścić mieszkania przez silnie zadymiony korytarz, gorące drzwi, spróbuj zamknąć drzwi do pomieszczenia przed ręcznikiem dymu, podłóż pod nie kołdrę, lub koc.
Zaleca się umieszczenie w automatycznych czujników pożarowych w mieszkaniach, które w przypadku pożaru lub dymu reagują głośnym sygnałem dźwiękowym. Warto też posiadać gaśnicę do gaszenia pożaru.

Zanim zaczynimy gasić pożar warto zapoznać się z rodzajem gaśnicy jaki jest dostępny. Podajemy skróty jakie umieszcza się na gaśnicach i odpowiadającą im treść:
GP – gaśnica proszkowa
GS – gaśnica śniegowa
GW – gaśnica pianowa
GWG – gaśnica gastronomiczna
Literowe oznaczeniach:
A: Pożar ciał stałych takich jak: drewno, tkaniny, słoma, węgiel,
B: Pożar cieczy np. nafty, parafiny, smoły, oleju, alkoholu, lakierów,
C: Pożar gazów palnych m in. metanu, acetylenu, wodoru, gazu propan butan,
D: Pożary metali: sodu, litu, glinu, napalmu i ich stopów,
E: Pożar urządzeń pod napięciem oraz pożarty w okolicy urządzeń elektrycznych,
F: Pożar tłuszczów i olejów kulinarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *