blog

Największy w Polsce magazyn energii – zbuduje go Energa

​Jak czytamy na łamach niezalezna.pl Energa, Hitachi i Polskie Sieci Elektroenergetyczne chcą połączyć siły, aby zbudować, największy w Polsce, magazyn energii elektrycznej. Hybrydowy, bateryjny magazyn miałby charakteryzować się mocą ok. 6 MW i pojemności ok. 27 MWh. Dlaczego to takie ważne, gdyż inwestycja ta po zakończeniu miałaby zostać ważnym elementem prototypowego systemu przyczyniającego się do bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznych.

Ten demonstracyjny system ochrony sieci elektrycznej, powinien umożliwi prawidłowe zarządzanie, dość sporą ilością farm wiatrowych. Dlatego magazyn będzie wyposażony w system automatyki o nazwie SPS (ang. Special Protection Scheme)  Lokalizacja magazynu jest już znana, to tereny przy farmie wiatrowej Bystra, należącej do Grupy Energa. Zgodnie z założeniami projektu, magazyn ma powstać do 2019 roku. To nie pierwsza tego typu inwestycja, Energa zajmowała się  innowacyjnymi rozwiązaniami, m nawet na koncie doświadczenie w magazynowaniu energii. Jesienią ubiegłego roku spółka Energa Operator zbudowała w okolicach Pucka na Pomorzu magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh.

Dlaczego magazyn ma powstać technologii hybrydowej? Otóż, złożony będzie z dwóch zespołów baterii.: litowo-nowych oraz kwasowo-ołowiowych. Celem jest ochrona sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych przed przeciążeniami, a więc i ochrona odbiorców prądu przed awariami prądu. Drugi celem magazyny jest bilansowanie niedoborów bądź nadmiaru produkowanej energii.

Na tej inwestycji współpraca polsko-japońskiego nie będzie zakończona, nadal będą testowane potencjalne modele biznesowe dla przyszłych systemów usprawniających bezpieczną pracę sieci przesyłowych i dystrybucyjnych jak i w dalszym ciągu tematyka magazynowania energii elektrycznej, w której kryje się przyszłość. Da to bowiem obniżkę cen kWh. Jak powszechnie wiadomo, odnawialne  źródła energii, charakteryzują się niestabilnością. Farmy wiatrowe, są szczególnym przykładem. Sprawny magazyn to powinien powstać w każdym kraju inwestującym w OZE.

Jak podaje PAP:

Brak sprzyjających warunków pogodowych – bezwietrzna pogoda lub długotrwałe zachmurzenie – prowadzić mogą do niedoborów mocy. Z kolei nadmiar wyprodukowanej energii przy skrajnie odmiennych warunkach może doprowadzić do przeciążenia sieci energetycznych. W związku ze zmianami pogody występują również dynamiczne zmiany ilości energii elektrycznej wytwarzanej przez tego typu źródła. Dlatego istotny jest rozwój nowoczesnych magazynów zdolnych przechowywać nadwyżkę wytworzonej energii i oddawać ją do sieci, kiedy jest taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *