Uncategorized

Awaria prądu – nie to tylko bezpiecznik!

Bezpieczniki (potocznie zwane korkami) chronią instalacje elektryczne przed uszkodzeniami i spaleniem. Zabezpieczają przed zbyt dużym przepływem prądu (w momencie przeciążenia instalacji przepalają się). Zanim zaczniesz  panikować, że to awaria prądu sprawdź bezpieczniki. Gdy bezpiecznik zostaje spalony następuje zamknięcie obwodu chroniąc w ten sposób podłączony do instalacji sprzęt (lodówki, telewizory, pralki, kuchenki itd.). Każdy bezpiecznik wyposażony jest w gniazdo i wymienną wkładkę topikową. W zależności od zastosowania rozróżnia się bezpieczniki: instalacyjne, stacyjne, aparatowe i specjalne.

Bezpieczniki instalacyjne są najczęściej stosowanymi zabezpieczeniami w instalacjach elektrycznych domów. Najpopularniejszym typem bezpiecznika instalacyjnego jest bezpiecznik topikowy. Składa się on z gniazda, wstawki stykowej, wkładki topikowej oraz główki. Wkładka topikowa umieszczona jest w porcelanowej obudowie. Wstawki stykowe stosuje się wyłącznie w bezpiecznikach do 60A.

PAMIĘTAJ: przy zmianie dostawcy prądu nie zostaniesz bez energii!

Istnieją również inny typy urządzeń takie jak bezpieczniki automatyczne i termiczne. Bezpieczniki automatyczne nie wymagają wymiany po ich zadziałaniu zaś bezpieczniki termiczne mogą również reagować na temperaturę otoczenia. W momencie przekroczenia określonej temperatury bezpieczniki odcinają obwód w instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *