blog

Myśl ekologiczna w Twoim domu

W ostatnich latach zauważyć można rosnącą popularność tzw. „myśli ekologicznej”. Wiąże się to ze wzrostem świadomości społeczeństwa, dzięki edukacji ekologicznej coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z nieodwracalności pewnych procesów. Wybiegając myślami w przyszłość, zastanawiamy się nad warunkami do życia na ziemi jakie zgotujemy kolejnym pokoleniom – naszym dzieciom i wnukom. Taka refleksja skłania nas do wykorzystania całości naszej wiedzy i zebrania wszelkich sił do życia w stylu Eko.

Zmienić świat już dziś

Myślę, że wielu z nas słyszało powiedzenie: „chcesz zmienić świat – zacznij od siebie i swojego domu”. Sprawdza się ono również w kwestii ekologii. Jeśli zależy nam aby z czasem cała populacja zaczęła troszczyć się o środowisko – wystartujmy niewielkimi krokami i wprowadźmy zmiany we własnym domu.

Od czego zacząć aby nasz dom był bardziej Eko? Co to ma wspólnego z awariami prądu. Być może mniejsze zużycie energii pozwoli na to aby system stał się bardziej przyjazny?

Jakie zmiany wprowadzić w naszym dotychczasowym życiu?

Poniższe punkty mają za zadanie wskazać działania w naszym codziennym życiu, które oddziałują bezpośrednio na środowisko, pomagają o nie zadbać zgodnie z myślą ekologiczną.

Ekologiczne zmiany w Twoim domu:

Oszczędność energii elektrycznej – wiadomo, że żyjąc w XXI wieku nie zrezygnujemy całkowicie ze wszelkich udogodnień zasilanych prądem elektrycznym. Możemy jednak wyłączać światło wychodząc z pomieszczenia, wodę z zastosowaniem czajnika elektrycznego gotować raz dla wszystkich domowników a nie wiele razy dla każdego z osobna, rzadziej włączać telewizor czy wymienić żarówki na ledowe. Działania te poza wpływem na środowisko pomogą nam również zmniejszyć nasze rachunki za prąd. Jeśli mieszkamy w domku możemy również korzystać z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Sprawdź ceny energii na EnergiaDirect.pl kalkulator cen energii.

Oszczędność wody – poza widocznym spadkiem kosztów wynikających z poboru wody, z pewnością pozytywnie wpłyniemy na środowisko, w którym w obiegu jest określona ilość wody a jej ciągłe zanieczyszczenia mogą spowodować że kiedyś jej zabraknie. Bierzmy więc prysznic zamiast kąpieli w wannie, zakręcajmy kran podczas szczotkowania zębów, naczynia zmywajmy pod niewielkim strumieniem wody bądź w wodzie nalanej do miski.

Oszczędność ciepła – zimą należy rozsądnie wietrzyć mieszkanie, wyłączać kaloryfery gdy wychodzimy z domu, nie ustawiajmy również zbyt wysokiej temperatury w domu, wówczas ciężko się śpi, jeśli w ciągu dnia zrobi nam się zimno najlepiej ubrać sweter.

Segregacja odpadów – wyrzucaj osobna, każdy z surowców, który można ponownie wykorzystać – papier, szkło, metal, plastik. W krajach bardziej rozwiniętych w segregacji rozróżniane są również kolory szkła oraz osobno pakuje się odpady biodegradowalne, takie jak obierki od różnego rodzaju warzyw i owoców oraz inne odpadki kuchenne. W Polsce się tego jak do tej pory nie praktykuje, jeśli jednak w niedalekiej odległości od Twojego domu znajduje się gospodarstwo może zapytać czy nie wykorzystuje takich resztek w paszy np. dla świń i mu je zawozić zamiast wyrzucać.

Nie stosujemy siatek i opakowań jednorazowych – najlepsze będą ekologiczne torby wielokrotnego użytku, słoiki czy plastikowe pojemniki.

Ekologiczne detergenty – pozbądź się chemicznych środków do czyszczenia zamień je na stare sprawdzone sposoby – ocet do mycia szyb i usuwania kamienia, orzechy do prania, a zwykłe mydło do rąk zamienień na naturalne – szare.

Nie kupuj zbędnych przedmiotów – życie w stylu Eko powinno iść na równi ze skromnością, nie kupuj więc ogromnych ilości przedmiotów, których i tak nie będziesz używać, dodatkowo zrób remanent w domu i sprawdź czy tym co już masz nie możesz się jeszcze podzielić z innymi.

Nie kupuj dziecku nowych zabawek – zamiast wydawać pieniądze na drogie zabawki, które dziecko i tak rzuci prędzej czy później w kąt zachęć malucha do aktywności przy pomocy kartonów, sznurków, guzików, starych plastikowych opakowań i wszystkiego co tylko znajdziesz w domu stwórzcie samodzielnie własne zabawki.

Hoduj własne zioła i kiełki – w tym celu możesz wykorzystać parapet we własnym mieszkaniu, jeśli mieszkasz w domku możesz je sadzić w ogrodzie a na zimę przenosić pojedyncze krzewy do domu aby mieć świeże zioła przez cały rok.

Pokaż ekologiczny styl życia swojemu dziecku – nie ucz malucha takiego podejścia, pozwól mu dokonać wyboru czy również chce iść taką drogą. Pokazuj jednak jak żyjesz, jakie masz ideały a samo z pewnością nauczy się zasad ekologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *