blog

Przewodnik po rachunkach za energię elektryczną

Czy drżysz za każdym razem, kiedy dotrze do Ciebie rachunek za energię elektryczną? Czy uważasz, że płacisz za dużo? Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunku elektrycznym pierwszym krokiem jest, aby zrozumieć, za co płacisz.

Po tym poradniku z odwagą przeanalizujesz dokładnie kolejny rachunek. To łatwiejsze niż się wydaje, po prostu trzeba wiedzieć, co oznacza każda pozycja. Pierwszą rzeczą jest wiedzieć, że zawsze, niezależnie od sprzedawcy energii elektrycznej, rachunek energii elektrycznej składa się z dwóch podstawowych wartości: stałej kwoty, na podstawie kosztów liczonych za przesył energii, który jest uzależniony od zużycia jak i miesięcznych opłat oraz z energii czynnej. To tych opłaty należy doliczyć podatki.

Jak kwota jest obliczana na podstawie zużycia, jest ona obliczana, jako iloczyn: Pobranych kWh i stawki za prąd.

Pobór mocy

Nie bierze udziału w kosztach na rachunku za energię elektryczną, chyba że moc zostanie przekroczona, ale to dotyczy głównie firm z dużym zużyciem, dlatego czasem warto podnieść moc. Jak zmniejszyć zużycie energii i jak oszczędzać na energii elektrycznej. Z jednej strony możemy nabyć nawyki, które zmniejszają zużycie energii elektrycznej, ale możemy także porównać ceny kWh, jakie Sprzedawcy prądu oferują dla każdej z taryf dla energii elektrycznej. W zasadzie wszystko sprowadza się do obniżenia którejś ze składowej rachunku. Nic nie zrobimy z częścią dystrybucyjną, tam stawki za prąd są stałe, podyktowane taryfą (sprawdź turon taryfy).

Cena energii elektrycznej według zużycia

Tak, istnieje pewna niesprawiedliwość w tym, że im więcej pobieramy tym więcej płacimy. Normalna stawka: jednolita cena w zł / kWh przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, pobierana jest w taryfie G11, czy innej zakończonej oznaczeniem 1 – jak jednak stawka, jedna strefa godzinowa. (taryfa budowlana C11, czy B21). Cena za drugą strefę to już pewna dyskryminacja. Oznacza droższe ceny energii w dziennych godzinach poboru, a niższe ceny (dolina nocna) w godzinach nocnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *